Ločevanje odpadkov in njihova ponovna uporaba, hkrati s prizadevanji za manjšo produkcijo odpadkov so eden od temeljev trajnostne rabe surovin. V tem sistemu imajo tudi posamezna gospodinjstva svoje mesto, saj so vsakodnevni proizvajalci velike količine odpadkov. Zato je pomembno, da je sistem ločevanja, odvoza in upravljanja z odpadki urejen, sistematičen in logičen ter da spodbuja občane, da se držijo pravil.
Po več kot enem letu delovanja novih pravil na področju ločevanja in zbiranja odpadkov v občini Kamnik (sprememba odloka o opravljanju obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v občini Kamnik in sprejem tehničnega pravilnika o zbiranju in prevozu komunalnih odpadkov) smo zato člani občinskega odbora za okolje želeli preveriti kakšna je situacija, kje smo, prednosti ter pomanjkljivosti novega sistema. Z novimi pravili je bilo uzakonjeno ločeno zbiranje odpadkov za celotno občino in za vse uporabnike, zbiranje odpadne embalaže, bioloških odpadkov in preostanka odpadkov po sistemu od vrat do vrat ter ločevanja stekla in papirja na ekoloških otokih. Vzpostavljen je bil tudi nov način odvoza kosovnega materiala, tako, da vsako gospodinjstvo prejme dva brezplačna kupona za odvoz preko leta, nespremenjen pa ostal sistem zbiranja nevarnih odpadkov z mobilno enoto enkrat letno. Na seji sta se nam pridružila tudi uslužbenca podjetja Publicus. Predstavnika podjetja sta povedala, da je po njihovih informacijah večina občanov dobro sprejela nov način zbiranja odpadkov ter da smo glede ločevanja uspešni, predvsem pri individualnih hišah, kjer so frakcije čiste.
Po mnenju podjetja se je nov način odvoza kosovnega materiala uveljavil in ne dobivajo večjega števila pritožb. Vsi pa smo se strinjali, da bo treba zagotoviti večji nadzor nad zbiranjem bioloških odpadkov, mnogi občani so zatrdili, da imajo domače kompostnike in niso vzeli rjavih posod za biološke odpadke, vendar v mnogih primerih ti odpadki pristanejo v črnih posodah med ostankom odpadkov.
Po enem letu spremenjenega sistema smo lahko tako z doseženem relativno zadovoljni, prostora za izboljšave pa je še vedno veliko. V podjetju se bodo trudili, da se situacija še izboljša, člani odbora pa se bomo čez eno leto ponovno lotili preverjanja in kakšen je napredek.
Če želite sporočite kakšne pripombe in predloge glede odvoza odpadkov jih lahko naslovite na odbor za okolje pri občinskem svetu in jih bomo obravnavali na seji odbora in vam odgovorili.
Država ima sicer ogromno težav s vzpostavljanjem sistema ločenega zbiranja odpadkov, največja napaka je bila narejena, ko je država iz svojih rok izpustila gradnjo regionalnih odlagališč in jih predala v roke lokalnim skupnostim, ki se v mnogih delih Slovenije še do danes niso uspele dogovoriti kako in kje postaviti odlagališče. To je del problema, drugi del pa je ozaveščenost prebivalstva, predvsem med odraslimi in je še vedno na zelo nizki ravni.
Zato je dobrodošla vsaka akcija, ki bo izboljšala stanje ozaveščenosti. Družba Slopak, ki se ukvarja z zbiranjem ločeno zbranih odpadkov, je pred kratkim pridobila evropska sredstva za promocijske akcije na področju promocije ločenega zbiranja odpadkov. Projekt bo trajal 3 leta in se imenuje Ločujmo odpadke! V tem času bi se morali pokazati rezultati osveščevalnih akcij tako preko medijev, kot tudi direktno v stikih z občani, kjer jim bodo neposredno svetovati in bodo tako dobili čisto praktične informacije (kaj sodi v katero posodo, kam odložiti določen tip odpadkov, ali vam morajo v trgovini vaš pokvarjen aparat vzeti nazaj in podobno…). Akcije bodo vodili v direktnem sodelovanju z izvajalci javnih služb po Sloveniji. Osveščevalne akcije bodo tudi izrazito segmentirane, na otroke in odrasle, ker je med njimi bistvena razlika, saj večini otrok ločevanje ne predstavlja težav. Cilj akcije je, da ločevanje odpadkov postane navada in običajen del naših življenj.
Mateja Poljanšek
Občinska svetnica LDS in podpredsednica odbora za okolje pri občinskem svetu